Menü

PLÉBÁNIA ÉPÜLETE – Települési Értéktár Bizottság 2022-24. (III.02.) Határozat

Bemutatás:

A peregi plébánia a peregi katolikus templom mellett a Szent Imre utcában, a valamikori „Nagyutcán”, a régi falu központjában található. A plébánia hosszú múltra tekinthet vissza.

Idézet a História Domusból – Bakó István plébános bejegyzése a régmúltból: „1771 évben felépült a plébánia épülete sárból, illetve falai vert falból még pedig a mostani helyen, megjegyzendő azonban, hogy nem a mostani alakban, vagyis az T alakot formáló 3-ik szoba, úgynevezett iroda helység nem ekkor, de 1822-ben a plébánia épület újraépítésekor, illetve a rendes és tisztességesebb plébánia lakás elkészítésekor csatoltak hozzá. Paszerényi Pál volt, aki az áttelepült községet, plébániát rendezte, a templom építését vezette,….”

A korabeli történetírásból tudjuk, hogy Pereg az ún. „Belső faluból” a jelenlegi helyre költözött a folytonos, különösen az 1770 és 1771. évi árvíz következtében. Míg az új templom elkészült, addig az istentiszteletet a már előbb elkészült új plébánia lakban végezték.
1822-ben Hermann József plébános a kezdetben sárból összerótt plébánia lakást átépíttette, megnagyobbíttatta. 1827-ben szintén a plébános úrnak köszönhetően felújították, renoválták a templomot is.
Pereg községet az új helyen is többször fenyegette a Duna kiöntése. A legsúlyosabb 1876-ban volt, amikor csak a templom környéke maradt szárazon, az utcákon, a községháza körül ladikkal lehetett csak közlekedni. A plébánia istállóját mosta a víz. A házakból kimenekített élelmiszereket a templomba hordták, az emberek és az állatok a temetőmagaslatra menekültek.
„Ezen nagy árvíz után a községtől délre eső helyen, mely „Úrhegynek” neveztetik régészeti ásatás eszközöltetvén, mely alkalommal sekrestyefalakra akadtak, onnan hozatott azonnagy darab kő, amely a plébáni kiskapu bejárata előtt kívül a kiskapu előtt le van téve, a földbe ásott lapján, illetve oldalán a „Flóra” felírás vagyon, illetve bevésés. „

  1. évben peregi plébános Gorilovics Alajos, aki a plébánia udvarát rendbe tette, házi kertet létesített, gyümölcsfákat telepített. A plébánia épületét az évtizedek során többször felújították, korszerűsítették.

2013-14-ben a kerítés, a plébánia épületének és kertjének felújítása Nemeskürti Ferenc plébános vezetésével valósult meg.
A plébánia épülete mindenkor a peregi esperes, plébános, tisztelendő úr lakását is jelentette, valamint a hivatali ügyeket is itt intézték az irodán. Az anyakönyveket is itt vezették évtizedeken keresztül. Az elsőáldozó gyermekeket itt látták vendégül egy kis tízóraival a jeles esemény kapcsán. Régen az egyháztanács tagjai is itt üléseztek.
Jelenleg az épületben hivatalos ügyek intézését végzi a gondnok nyitvatartási időben.

Iratkozz fel és értesülj aktuális híreinkről:

Oszd meg itt, hogy mások is értesüljenek róla: